Vai al contenuto principale

Srečanja -

Ob torkih ob 18.00 in sredah ob 10.10.

Dogodki, kraji, ljudje. Oddaja ponuja široko paleto možnih tematik in zgodb. Gre za radijski prostor, v katerem opisujemo zanimive kraje, obeležujemo pomembne obletnice, predstavljamo osebnosti iz bližnjega in širšega slovenskega prostora. Oddaja je zgrajena v obliki krajših nizov ali monografskih oddaj ter pokriva številna področja, od zgodovine do literature, od arhitekture do glasbe. Poudarek je na pripovedi. Slika je delo umetnika Matjaža Hmeljaka, člana kulturnega društva za umetnost KONS.

Lista episodi

17 Dic 2024

Ženske delovne migracije

Občasna razstava v Pokrajinskem muzeju Koper želi predstaviti čezmejne dnevne delovne migracije žensk iz slovenske Istre v Italijo, zlasti v Trst. Avtorici razstave Tina Novak Pucer in Tanja Jakomin Kocjančič sta v letu 2024 izvedli terensko raziskavo v slovenski Istri ter posneli intervjuje z dnevnimi delovnimi migrantkami. Te so večinoma opravljale dela, ki jih uvrščamo na presečišče javne in zasebne sfere in so bile pretežno prepuščene dobri volji delodajalcev, s katerimi praviloma niso sklepale pogodb niti delovnih razmerij. Obenem so bile pomembne posrednice kulturnih vplivov med mestom in vasjo, med tradicionalnim in modernim načinom življenja.
30 min
10 Dic 2024

Valentin Stanič in Simon Gregorčič

V iztekajočem se letu 2024 se ob okroglih obletnicah spominjamo številnih pesnikov in pisateljev, ki so se zapisali z zlatimi črkami v zgodovino slovenskega jezika in kulture. Tokrat poklon dvema ustvarjalcema, ki sta živela v različnih zgodovinskih obdobjih in to na podlagi referatov, ki smo jih posneli na simpoziju Literarna pokrajina Goriške, Sobivanje in ustvarjanje, ki je bil 21. septembra v Frančiškanskem samostanu Kostanjevica pri Novi Gorici. To sta Valentin Stanič in Simon Gregorčič.
28 min
03 Dic 2024

Fran Erjavec ob 190-letnici rojstva

Njegov lik in delo osvetljuje mag. Marija Mercina, navdušena bralka in preučevalka Erjavčevega opusa, v katerem najdemo vsa njegova spoznanja o naravi, sredi katere živimo, napredujemo, se gibljemo... v brezmejnem prostoru, v Gorici, kjer je šestnajst let živel in raziskoval, in v Novi Gorici, kjer ohranjamo spomin nanj s poimenovanjem vitalnih delov mesta.
31 min
26 Nov 2024

Pater Škrabec s Kostanjevice pri Novi Gorici

O patru in jezikoslovcu Stanislavu Škrabcu ob 180-letnici rojstva. Spregovorili so pater Niko Žvokelj, vodja Škrabčeve knjižnice Mirjam Brecelj, prof. Ernesta Dejak Furlan z dijakoma Anejem Hvaličem in Maksom Rakušo ter prof. dr. Matej Šekli s Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani.
32 min
19 Nov 2024

Arhitekt Viktor Sulčič

Prihodnje leto bo minilo 130 let od rojstva imenitnega moža, ki je zaslovel v daljni Argentini med obema vojnama kot arhitekt. Viktor Sulčič se je rodil v Križu in se je natanko pred 100 leti izselil v Buenos Aires, kjer je deloval in živel do konca svojega življenja. O njegovem liku in delu, tudi v kontekstu slovenskega izseljevanja, sta na javnem srečanju minuli petek v Križu spregovorila umetnostna zgodovinarka Irene Mislej in zgodovinar Aleksej Kalc.
35 min
12 Nov 2024

Predloka v preddverju svetov

V okviru praznovanj 70. obletnice Pomorskega muzeja Sergej Mašera Piran je izšla knjiga arheologinje in nekdanje ravnateljice muzeja Elice Boltin Tome z naslovom Predloka v preddverju svetov. V njej je zbrano in objavljeno strokovno gradivo o arheološkem najdišču Predloka, kraja v Istri pod Kraškim robom. Dvanajst let trajajoče arheološke raziskave so dale dragocen prispevek k poznavanju najstarejše kulturnozgodovinske preteklosti na območju severnega dela Istre.
31 min
05 Nov 2024

Lojzki Bratuž ob 90 - letnici rojstva

Pred 90 leti se je v Gorici rodila slavistka, literarna zgodovinarka, prof. Lojzka Bratuž, ki se je poslovila pred petimi leti in je pomemben pečat pustila predvsem pri raziskovanju goriške literarne zgodovine. Poklonili se ji bomo tudi z njenim glasom iz arhivske oddaje Čisti studenci otroštva, kakšna pa je dediščina in zapuščina Lojzke Bratuž, je na nedavnem javnem srečanja na Kostanjevici pri Novi Gorici orisala njena dolgoletna najboljša prijateljica prof. Marija Pirjevec, ki se je osredotočila na vsebino in vrednost Goriške knjige iz leta 2009.
25 min
29 Ott 2024

Rodil sem se v Aleksandriji

Gilbert Civardi iz Barkovelj pripoveduje o svojih otroških letih v Aleksandriji, z mag. Darinko Kozinc, predsednico Društva za ohranjanje kulturne dediščine aleksandrink, pa izpostavljamo pomembno vlogo muzeja v Prvačini, ki so ga lani prenovili in je postal stičišče raznolikih zgodb deklet iz Vipavske doline, ki so se podale na polgo pot v Egipt za preživetje družine.
31 min
22 Ott 2024

Carpaccio v Kopru

V koprsko stolnico Marijinega vnebovzetja se je po petih letih restavratorske prenove vrnila oltarna slika Vittoreja Carpaccia iz leta 1516, poimenovana Marija z Detetom na prestolu in s šestimi svetniki. To restavrirano dragoceno umetniško delo so ob spremljavi orgelske glasbe pred kratkim slovesno predstavili v Kopru.
25 min
15 Ott 2024

Brgitni in Angelska gora Toneta Kralja

Spomladi letos je izšla knjige o vojni tragediji Bizijakove družine na Predmeji. Poleg zapisa o zločinu pripadnikov italijanske vojske v noči s 24. na 25. februar 1943 je knjiga, ki jo je uredil Bojan Bratina, tudi opozorilo na spregledano sliko Toneta Kralja Angelska gora 1942, ki jo hrani Goriški muzej. Ob uredniku o knjigi in Kraljevi sliki spregovorijo kustos mag. Davor Kernel, zbiratelj ljudskega blaga Franc Černigoj in zgodovinar dr. Branko Marušič.
29 min
08 Ott 2024

Ivan Kovačič in njegova Schwarzlose

Na raznih bojiščih prve svetovne vojne je izgubilo življenje 10 milijonov pripadnikov oboroženih sil. Med redkimi srečnimi povratniki je bil Ivan Kovačič iz Avč v soški dolini. Letnik 1898, je živel skozi celo 20. stoletje in umrl na začetku 3. tisočletja, star 102 leti. Ivan Kovačič je rad pripovedoval o svoji vojaški izkušnji kot mitraljezec na Grmadi, o preboju pri Kobaridu in na bojiščih ob reki Piavi. Te pripovedi je v knjigo strnil dober poznavalec tega zgodovinskega obdobja na naših tleh Vili Prinčič.
33 min
01 Ott 2024

Mariegole: sv. Nazarij in koprske bratovščine

Kdaj so nastale koprske bratovščine? Kakšno vlogo so imele? Kdo jih je vodil? Koga so združevale? Kdaj so jih ukinili? O tem pripovedujeta dr. Deborah Rogoznica in dr. Mirjana Kontestabile Rovis, zgodovinarki in arhivistki v Pokrajinskem arhivu Koper, avtorici razstave Mariegole: sv. Nazarij in koprske bratovščine. Z razstavo, ki je bila na ogled v Mali loži pod Pretorsko palačo v Kopru, sta širši javnosti predstavili statute in drugo ohranjeno arhivsko gradivo koprskih bratovščin.
26 min
24 Set 2024

Grof Silverij De Baguer

Zanimiva zgodba zadnjega lastnika gradu Dobrovo v Brdih. Njegova družina je bila španskega izvora in se je odlikovala predvsem na področju diplomacije. Silverij de Baguer je simbol naše zemlje, odlikoval se je ne le kot diplomat, a tudi kot inovator na področju vinogradništva in strasten zbiratelj eksotičnih predmetov.
28 min
18 Set 2024

Fototeka SEM

Zbiranje dokumentacijskega gradiva je ena izmed pomembnejših dejavnosti znotraj Slovenskega etnografskega muzeja, ki je lani praznoval stoletnico delovanja. Leta 1978 je bil osnovan samostojen oddelek za dokumentacijo, znotraj katerega deluje tudi Fototeka SEM, ki danes obsega preko 150.000 fotografskih enot. O tem zanimivem oddelku pripoveduje njegov vodja Miha Špiček. Avtorica oddaje je Živa Pahor.
28 min
04 Giu 2024

Razvoj slovenskega kriminalnega romana

Kriminalke so med najbolj popularnimi literarnimi deli in ta žanr na Slovenskem (pa najbrž tudi drugod) še naprej doživlja razcvet. Zgodba slovenske kriminalke se je začela pisati pred 150. leti, ko je prve kriminalne pripovedi pisal Jakob Alešovec. Za prvo klasično kriminalko v slovenski književnosti pa štejemo roman Neznani storilec, ki ga je pisateljica in odvetnica Ljuba Prenner napisala pred drugo svetovno vojno, leta 1939.
44 min
06 Giu 2024

Zemljepisna imena na poselitvenem območju Slovencev v Italiji - 2. del

Okrogla miza z naslovom Zemljepisna imena na poselitvenem območju Slovencev v Italiji je bila 4. oktobra 2023 v Trgovskem domu v Gorici v organizaciji Centra za kognitivne znanosti jezika in Fakultete za humanistiko Univerze v Novi Gorici. Predavatelji so bili Helena Dobrovoljc, Matjaž Geršič in Nataša Gliha Komac iz ZRC SAZU, Andreja Kalc (Slori) in Laura Sgubin (Centralni urad za slovenski jezik FJK). Povezovala je Maja Melinc Mlekuž.
34 min
02 Giu 2024

Nesnovna kulturna dediščina Istre

V Pokrajinskem muzeju Koper so obeležili Mednarodni dan muzejev z odprtjem gostujoče razstave Nesnovna kulturna dediščina Istre na državnem in Unescovem seznamu, ki jo je pripravil Etnografski muzej Istre iz Pazina. Pridružil se mu je tudi koprski muzej, ki je v sodelovanju s Slovenskim etnografskim muzejem, koordinatorjem varstva nesnovne kulturne dediščine, predstavil enote slovenske Istre, vpisane v državni Register nesnovne kulturne dediščine.
25 min
02 Giu 2024

Glažutarji v Trnovskem gozdu

Sredi Trnovskega gozda so se med letoma 1722 in 1830 naselili glažutarji iz Hamburga in uspešno delovali 100 let. Skoraj pozabljeno obrt bo osvetlil projekt Glass-Routes: Po poteh glažutarjev na Goriškem. Poti bodo vabile v gozd, na razstave in tudi v gostilne. Pripoveduje vodja projekta Glass Routes - Glažutarji na Goriškem doktorica Petra Kolenc.
34 min
02 Giu 2024

Zemljepisna imena na poselitvenem območju Slovencev v Italiji - 1. del

Okrogla miza z naslovom Zemljepisna imena na poselitvenem območju Slovencev v Italiji je bila 4. oktobra 2023 v Trgovskem domu v Gorici v organizaciji Centra za kognitivne znanosti jezika in Fakultete za humanistiko Univerze v Novi Gorici. Predavatelji so bili Helena Dobrovoljc, Matjaž Geršič in Nataša Gliha Komac iz ZRC SAZU, Andreja Kalc (Slori) in Laura Sgubin (Centralni urad za slovenski jezik FJK). Povezovala je Maja Melinc Mlekuž.
45 min
24 Apr 2024

Stalna zbirka o ribištvu na slovenski istrski obali

V Pomorskem muzeju Sergej Mašera Piran so prenovili stalno zbirko o ribištvu na slovenski istrski obali, ki je postavljena ob stopnišču muzejske stavbe. Avtorica, muzejska svetnica dr. Nadja Terčon, se je vsebinsko posvetila industrijskemu ribištvu, krajevno pa je izpostavila Piran. Prenovljena stalna zbirka je prva v nizu dogodkov ob 70. obletnici pomorskega muzeja. Avtorica oddaje je Tanja Jakomin Kocjančič.
28 min
24 Apr 2024

Laščakova vila na Rafutu

Sprehodili se bomo skozi obnovljen vrt vile Rafut in spoznali zgodbo o nastanku te edinstvene lokalne znamenitosti. Objekt, ki ga varuje mogočen vrt, je bil do danes nekako nedostopen, saj je desetletja služil laboratorijskim raziskavam novogoriškega zdravstva, vedelo pa se je, da gre za arhitekturo brez primere in rastje, kot ga pri nas pravzaprav ni nikjer ter da je ta košček sveta povezan z zelo zanimivo zgodbo lastnika vile arhitekta Antona Laščaka. Pripovedovala nam jo bosta Katja Kosič, odgovorna arhitektka za vilo in park Rafut pri Območni enoti ZVKDS v Novi Gorici in Blaž Kosovel, ki je do danes skozi park popeljal že veliko radovednih obiskovalcev.
36 min
12 Apr 2024

Poklon Kseniji Vidali

Lani je minilo 110 let od rojstva slovenske operne umetnice in glasbene pedagoginje Ksenije Vidali, rojene v Škednju. Debitirala je 2. maja 1937 v ljubljanski Operi z vlogo Mimi v Puccinijevi La Bohème in požela velik uspeh. Gostovala je tudi v drugih opernih gledališčih po Evropi. Sodobni kritiki so jo uvrščali med najboljše lirične operne pevke. Navduševala je z lepim glasom, muzikalnostjo, čustveno interpretacijo in igralskim talentom. Ob jubileju so se ji poklonili v Pokrajinskem muzeju v Kopru z odprtjem razstave z naslovom Pomlad na opernem odru, ki je od petka, 5. aprila pa vse do 28. junija na ogled v atriju Kulturnega doma v Trstu.
37 min
06 Apr 2024

160 let Slovenske matice

4. februarja 1864 je bila ustanovljena takrat še tako imenovana Matica Slovenska. Kot je mogoče prebrati na spletni strani Slovenske matice, je bila le-ta na pobudo mariborskih rodoljubov ustanovljena s prostovoljnimi prispevki izobražencev, trgovcev in podjetnikov z namenom, da bi v slovenskem jeziku tiskala zahtevnejša dela z različnih področij, dvigovala raven izobraženosti in znanja, ustvarjala slovensko izrazoslovje za različne stroke. Avtor besedila je Iztok Ilich.
40 min
06 Apr 2024

Inkunabule v Novi Gorici

Gre za katalog oz. popis knjig, ki sodijo v obdobje prvotiskov ali inkunabul. V Sloveniji je takšnih knjig nekaj čez 800, od tega jih je v Novi Gorici kar 27. Največ jih hrani Frančiškanski samostan Kostanjevica, pet jih je v zasebni zbirki Marinke in Davida Brezigar iz Solkana, ena pa se nahaja v novogoriški knjižnici Franceta Bevka. Gostja oddaje je Mirjam Brecelj, vodja Škrabčeve knjižnice na Kostanjevici.
32 min
06 Apr 2024

Slovenski istrski lingvistični atlas 1

Zajetna knjiga, pod katero se podpisuje jezikoslovka dr. Suzana Todorović. prinaša rezultate desetletnega terenskega raziskovanja in proučevanja gradiva, zbranega v severozahodni Istri. Nastala je v tesnem sodelovanju z govorci narečja, ki svojo materinščino negujejo predvsem v rodnih krajih in v stiku z domačini.
28 min
17 Mar 2024

Njegovo veličanstvo konj

Pogovor z Iztokom Humarjem, velikim borcem za dobro živali, ki je vsa svoja leta posvetil profesionalnemu delu s konji, svojo ljubezen do njih in opažanja pa je prelil v knjigo KLOBUK DOL! GLOBOK PRIKLON! NJEGOVO VELIČANSTVO KONJ, ki je konec lanskega leta izšla pri Založbi BP.
27 min
07 Mar 2024

Ravnikarjevo leto

Ob 30. obletnici smrti arhitekta Edvarda Ravnikarja je slovenska vlada na pobudo Ministrstva za kulturo lansko leto 2023 razglasila tudi za Ravnikarjevo leto. Ravnikar je s študijem arhitekture začel na Dunaju in ga nadaljeval v Ljubljani pri arhitektu Jožetu Plečniku. Njegov najožji sodelavec je bil še dve leti po diplomi. Zanimanje za tedanjo umetnost ga je vodilo v Pariz, v atelje pionirja Le Corbusiera. Ravnikar je bil zelo pomemben tudi za Novo Gorico. V oddaji tudi o razstavi, ki je v muzeju MAO v Ljubljani na ogled še do maja.
36 min
29 Feb 2024

Lokalne gline in dediščina. Posočje–Kras

Razstava je eden najvidnejših rezultatov projekta, ki od leta 2020 poteka v sodelovanju Goriškega muzeja in Kluba keramikov Kanal. Namen projekta je zbiranje in proučevanje lokalnih glin med Posočjem in Krasom ter izdelava študijskih in unikatnih izdelkov iz nabranih vzorcev. Pod drobnogled so postavili lastnosti glin, pobliže pa so si ogledali tudi dediščino tega prostora, povezano z glino oz. keramiko.
30 min
22 Feb 2024

Slikarji 18. stoletja med Benetkami in monarhijo

V palači Attems v Gorici je na ogled razstava »Slikarji 18. stoletja med Benetkami in monarhijo«. To območje je bilo do leta 1797, ko je padla Beneška republika, sporna dežela med Benetkami, ki so izražale svojo nadvlado nad Furlanijo, in habsburškim cesarstvom, ki je obvladovalo Gorico, Trst in sosednjo Slovenijo, goriška grofija pa je bila pomembno križišče za beneške umetnike, ki so se želeli uveljaviti v cesarskih deželah. Po razstavi nas vodi kustos Alessandro Quinzi.
37 min
15 Feb 2024

Hommage Lucianu Klevi

Ob dvajseti obletnici smrti istrskega ustvarjalca Luciana Kleve so se mu poklonili z razstavami v Kopru, Izoli in Piranu ter z monografijo, ki je v celoti posvečena njegovi raznovrstni umetniški dejavnosti. Dvojezična publikacija je nastala na podlagi plodnega sodelovanja med italijanskimi skupnostmi Izola, Koper in Piran ter Galerijo Insula. Knjigo, ki predstavlja velik del umetnikove produkcije, so v izolski Manziolijevi palači med bralce pospremili Agnese Babič, Franco Juri, Dejan Mehmedovič in Lado Jakša.
25 min
08 Feb 2024

75 let Glasbene šole Nova Gorica

V minulem letu je Glasbena šola Nova Gorica praznovala 75-letnico delovanja, kar se je odražalo v celoletnem programu, ki je obsegal več priložnostnih dogodkov. Dejavnosti Glasbene šole Nova Gorica presegajo meje strogega izobraževanja na področju glasbe, saj je med njenimi poglavitnimi cilji skrb za celostno otrokovo glasbeno vzgojo. Skozi bogato zgodovino te izjemno pomembne ustanove nas vodi ravnatelj Vladimir Čadež.
35 min
30 Gen 2024

Tridesetletnica Društva Soška fronta 1915-1917

Zanimanje za zapuščino prve svetovne vojne je po več kot sto letih še vedno zelo živo. Zgodovinski spomin negujejo številni ljubiteljski raziskovalci, zgodovinarji, zbiratelji raznoraznih predmetov, potomci vojakov različnih narodnosti, ki so se bojevali na številnih frontah po Evropi, mnogi na naši soški fronti, kjer je večino dosegla neizprosna smrtna kosa. S to dediščino se že 30 let na resen in strokoven način ukvarja Društvo Soška fronta 1915-1917, ki se tem vsebinam posveča z nespremenjenim elanom.
33 min
23 Gen 2024

Koper 1500

Koper je eno najstarejših stalno naseljenih mest na Slovenskem. Njegov nastanek povezujemo z letnico 524 in legendo o posvetitvi sv. Nazarija v koprskega škofa. Posvetitev predstavlja prelomnico v koprski zgodovini, saj priča o tem, da je imel Koper že v šestem stoletju status mesta. Pri obeležitvi tega pomembnega jubileja so se združile številne koprske ustanove.
29 min
16 Gen 2024

Petra Koršič

Profesorica slovenščine in diplomirana sociologinja kulture Petra Koršič iz Brd je danes poklicna literarna kritičarka, urednica in književnica in že več kot 23 let promovira poezijo s kritiko, eseji in refleksivnimi pogovori. Uredila in lektorirala je več knjig. S premisleki o kritiki sodeluje na kritiških simpozijih. Pred kratkim je izšla knjiga štirih avtorjev Štirje kvarti, v kateri so se poleg nje predstavili še Matej Gruden Keko, Alja Furlan in Borja Bolčina.
45 min
15 Gen 2024

Ivan Sivec

Ivan Sivec velja za najbolj plodovitega slovenskega pisatelja, saj je napisal že več kot 180 knjig. Snov črpa iz slovenskih vrednot, kulture in zgodovine. Piše tudi za otroke in mladino. Po izobrazbi je diplomiran slovenist in magister etnoloških znanosti. Napisal je tudi več kot 3000 besedil za narodnozabavne skladbe. Dobil je več vidnih nagrad, med temi najvišje državno odlikovanje leta 2019 in sicer red za zasluge za narod.
39 min
02 Gen 2024

Trio Pauer Arsov

Vida Mokrin Pauer s svojo poezijo, glasom in plesom ter Aleksander Arsov s kitaro, s šarmom in s posneto ritmično podlago razkrivata erotiko, smeh in radost v jezikih umetnosti in v nas. Da smo si tudi v svetlostih dokaz živih moči v vsakem, v vseh. Minulega 29. novembra sta se v TOčKI Zavoda za Kulturne dejavnosti v Novi Gorici predstavila z zasedbo Trio Pauer Arsov: Vida Mokrin Pauer, Aleksander Arsov in Svetli Duh. Prireditev je nosila naslov Poezije in Muzike mični Koncert: Erotika - Smeh - Radovalnosti uspeh.
39 min
28 Dic 2023

Josipina Turnograjska

Prva slovenska pisateljica, pesnica in skladateljica Josipina Urbančič Turnograjska je živela v prvi polovici 19. stoletja in bila sodobnica Prešerna in njegove generacije. V tistem času, ko je bil jezik literature in pogovorov v meščanskih krogih še vedno nemški, je Josipina vztrajala, se pogovarjala in pisala v slovenščini. Kljub rani smrti je močno zaznamovala slovensko književnost in veliko doprinesla v slovenski literarni prostor, vendar pa je žal danes mnogim nepoznana. Zakaj?
40 min
21 Dic 2023

Trst na poti slovenskega odkrivanja Afrike

Dr. Marko Frelih je kustos za afriške in ameriške zbirke pri Slovenskem etnografskem muzeju, doktor arheoloških znanosti, univ. dipl. arheolog. Že več let raziskuje medkulturne povezave med starimi civilizacijami. Še posebej ga zanima duhovni svet prazgodovinskih kultur v kontekstu razumevanja kultnih mest, ritualov in umetnosti. Prav tako že vrsto let preučuje stike Slovencev z neevropskimi kulturami. V ospredju njegovih raziskav sta misijonarja Friderik Baraga (severna Amerika) in dr. Ignacij Knoblehar (Sudan).
34 min
14 Dic 2023

Istranke, potovke, Šavrinke

V muzejski galeriji Pokrajinskega muzeja Koper je na ogled občasna razstava z naslovom Istranke, potovke, Šavrinke. Na njej so predstavljene tako imenovane sekundarne pridobitne panoge, s katerimi so se ukvarjale ženske od konca 19. do sredine 20. stoletja ter na ta način povečevale družinske prihodke in poskrbele za varčno porabo.
28 min
14 Dic 2023

Šolstvo na severnem Primorskem v času Italije 1918-1943

Ob 100 – letnici šolske reforme, ki jo je uvedel takratni italijanski minister Giovanni Gentile, predstavitev razstave z dokumenti na šestih panojih, ki je na ogled v Pokrajinskem arhivu v Novi Gorici. Zanjo je poskrbela arhivistka Milena Černe. V Arhivu hranijo veliko dokumentov s šolskega odročja iz časa, ko je Kraljevina Italija dobila pod svoje okrilje pomemben del sedanjega zahodnega slovenskega prostora.
25 min
23 Nov 2023

Nelda Štok Vojska

Istrska književnica Nelda Štok Vojska iz Marezig pri Kopru je plodovita avtorica, ki piše prozo in pesmi za otroke in odrasle ne le v knjižnem jeziku, ampak tudi v domačem narečju. Letos je praznovala osem desetletij in bralce razveselila z že štiriindvajseto knjigo, slikanico Hišne zverinice in druge znanke, ki je izšla pri založbi Libris v Kopru. Njeno ustvarjalno pot in novo slikanico so predstavili v Pretorski palači v Kopru minulega 10. novembra.
28 min
07 Nov 2023

Po sledeh frančiškanov v Gorici

Med zanimivostmi Gorice in širše okolice, ki bodo v prihodnjih letih s svojim arhitekturnim bogastvom, a tudi s privlačno kulturno vsebino privabile obiskovalce od blizu in daleč so tudi romarske poti. V letu 400-letnice nastanka cerkvice na Kostanjevici pri Novi Gorici, ki je zdaj veličasten kompleks s samostanom, je pozornost usmerjena v preteklost, v čas, ko so na Goriško prišli prvi frančiškani.
26 min
27 Ott 2023

Miti in legende v prostoru

Knjižnica Ankaran, Kulturno umetniško društvo Faral in Občina Ankaran so v prvi polovici oktobra priredili simpozij Miti in legende v prostoru. Posvetili so ga spominu na pred kratkim preminulega pisatelja Marjana Tomšiča. Pobudnik simpozija, ki se je odvijal v Ankaranu, je bil književnik Edelman Jurinčič, ki je poudaril, da miti in legende bogatijo naš jezik, našo kulturo pa tudi nas.
37 min
24 Ott 2023

Preklete vojne

Kulturni delavec iz Kobarida Zdravko Likar predstavlja novo knjigo z naslovom Preklete vojne. V njej je zbral pričevanja o ljudeh, predvsem domačinih iz Posočja in Benečije, ki so bili pahnjeni v vojne vihre vse od Napoleonovega pohoda v Rusijo leta 1812, preko prve in druge svetovne vojne, balkanskih vojn ter vse do vojne v Ukrajini leta 2022.
26 min
12 Ott 2023

Slikar in umetnik Saša Šantel

Pred 140 leti se je v Gorici rodil slikar, ilustrator, likovni pedagog in skladatelj Saša Šantel, ki velja za začetnika novejše slovenske grafike. Njegova najbolj monumentalna slika je skupinski portret 37 slovenskih skladateljev Koncil slovenske glasbe, ki krasi malo dvorano slovenske Filharmonije v Ljubljani.
29 min
05 Ott 2023

Industrijska dediščina Ajdovščine

Zgodovina mesta Ajdovščina v Vipavski dolini je globoko povezana z bogato proizvodno dejavnostjo, ki sega daleč v čas. To območje je bilo zaradi bližine vodnih virov sicer poseljeno že v rimskih časih. Eden ključnih dejavnikov industrijskega razvoja Ajdovščine je bila namreč vodna moč Hublja. Industrijsko dediščino Ajdovščine in zamisel o muzeju na prostem, ki bi osvetlil zgodovino posameznih obratov, bomo spoznali s pomočjo vodje projekta, zgodovinarke Goriškega muzeja Ines Beguš.
28 min
03 Ott 2023

Forum slovanskih kultur

O delovanju ustanove in Poti pisateljic pripoveduje direktorica Andreja Rihter.
33 min
19 Set 2023

Solinska plovila

Predstavitev monografije SOLINSKA PLOVILA - avtor Slobodan Simič Sime
30 min