Pogled skozi čas je tričetrturni radijski prostor, ki ga namenjamo zgodovinskim temam in v katerem gostimo pričevalce naše polpretekle zgodovine, zgodovinarje in osebnosti, ki so zaznamovale naš čas. Uredništvo Luana Grilanc. Fotografija je delo umetnika Andreja Furlana, člana kulturnega društva za umetnost KONS.
Pogled skozi čas
Pogled skozi čas je tričetrturni radijski prostor, ki ga namenjamo zgodovinskim temam in v katerem gostimo pričevalce naše polpretekle zgodovine, zgodovinarje in osebnosti, ki so zaznamovale naš čas. Uredništvo Luana Grilanc. Fotografija je delo umetnika Andreja Furlana, člana kulturnega društva za umetnost KONS.
In onda
ob sobotah ob 11.15.
Episodi
Lista episodi
21 Dic 2024
Milan Pahor
V zadnjem od treh srečanj posvečenih 100-letnici zadnjih parlamentarnih volitev v Kraljevini italiji in umoru Giacoma Matteottija je gost v studiu zgodovinar Milan Pahor. V prejšnjih oddajah sta zgodovinarja Salvator Žitko in Štefan Čok vzela v pretres obdobje, ko se je fašizem povzpenjal do oblasti in opisala, kako jo je definitivno prevzel. Govor pa je bil tudi o delovanju italijanskih antifašistov. V tokratni oddaji pa je v ospredju antifašizem Slovencev in Hravtov na Primorskem s posebnim povdarkom na prvem obdobju, ko je delovanje prehajalo iz legalne v podtalno in tajno obliko.
36 min
14 Dic 2024
Štefan Čok
Na drugem srečanju na temo 100-letnice umora Giacoma Matteottija bo spregovoril zgodovinar Odseka za zgodovino pri NŠK Štefan Čok. Izhodiščno vprašanje bo: zakaj se italijanska družba ni uspela zoperstaviti fašizmu? Z njim se bo pogovarjala Luana Grilanc.
34 min
07 Dic 2024
Salvator Žitko
Območna enota TIGR za Slovensko Istro je oktobra pripravila okroglo mizo na temo ''Fašizem na pohodu! Ob 100. obletnici zadnjih parlamentarnih volitev v Italiji in umoru Giacoma Matteottija'' ( 1924 - 2024 ), socialista, antifašista in podpredsednika Poslanke zbornice, ki je kritičen nastop do porajajočega fašizma v parlamentu plačal z življenjem. Na to iztočnico so spregovorili zgodovinarji Salvator Žitko, Štefan Čok in Milan Pahor, ki so dokumentirano osvetlili obdobje pred sto leti. Ker so bila vsa tri predavanja izredno zanimiva, smo omenjene zgodovinarje povabili, da temo okrogle mize obravnavamo tudi v Pogledu skozi čas. V prvi oddaji se bo z urednico Luano Grilanc pogovarjal dr. Salvator Žitko, predsednik Zgodovinskega društva za Južno Primorsko, ki bo podal prerez od časa ko se je fašizem povzpenjal do oblasti do njenega definitivnega prevzema.
34 min
30 Nov 2024
FEDERICO TENCA MONTINI
Niz Trsta ne damo! posvečen Jugoslaviji in tržaškemu vprašanju 1945 - 1954 zaključujemo s pogovorom z avtorejm, zgodovinarjem Federicom Tenco Montinijem.
37 min
23 Nov 2024
TRSTA NE DAMO (10)
Zgodovinar Federico Tenca Montini v tokratni oddaji obravnava sklepno poglavje tržaškega vprašanja, s katerim so se diplomacije velesil ter Jugoslavije in Italije ubadale skoraj desetletje. Po dolgih, zapletenih in zagonetnih pogajanjih so 5. oktobra 1954 vendar sklenili Londonski memorandum.
27 min
16 Nov 2024
TRSTA NE DAMO! (9)
V deveti oddaji iz niza Trsta ne damo se bo zgodovinar Fedrico Tenca Montini osredotočil na dogajanje od spomladi do jeseni leta 1953. Z imenovanjem Giuseppeja Pelle na mesto vodje italijanske vlade se razmere ponovno zaostrijo. Po drugi strani pa z vidika ZDA in Velike Britanije postane tržaški problem ovira za strateško evropsko vojaško načrtovanje, zato začnejo iskati dokončno rešitev. Ta naj bi bila zasnovana na Ednovem predlogu, ki je bil pripravljen po njegovem obisku Jugoslavije leto prej. 8. oktobra 1953 veleposlanika ZDA in Velike Britanije dostavita Rimu in Beogradu odločitev o razdelitvi STO. Dogodki si nato naglo sledijo. Protesti izbruhnejo v vseh glavnih jugoslovanskih mestih. V sklepnem delu oddaje Tenca Montini uokviri tudi tržaške izgrede, ki so se začeli 3.novembra 1953 in ki veljajo v Italiji, predvsem v desničarskih krogih, za pomembno epizodo nacionalne zgodovine.
25 min
09 Nov 2024
TRSTA NE DAMO! (8)
V prejšnji oddaji smo slišali o obisku britanskega ministra Antonyja Edna v Jugoslaviji septembra 1952, tokrat pa bo na potezi obisk jugoslovanske delegacije v Londonu. Omenjena bodo tudi srečanja Sajičič – Zoppi, ki so se v zgodovinopisje diplomacije zapisala kot eden najbizarnejših dogodkov. Večji del oddaje pa je posvečen jugoslovanski diplomatski akciji, ki je privedla do sestavljenja dokumenta, v katerem so bile začrtane nove smernice jugoslovanske politike do Trsta.
26 min
02 Nov 2024
TRSTA NE DAMO! (7)
Septembra 1952 je britanski minister za zunanje zadeve Anthony Eden obiskal Jugoslavijo, da bi dokončno preučili problem Trsta. Le nekaj mesecev kasneje je potekal IV. kongres KPJ. Poleg teh tem se bo zgodovinar Federico Tenca Montini lotil tudi vojaške pomoči, ki jo je bila deležna Jugoslavija s strani zahodnih zaveznikov ter njenega približevanja Natu.
27 min
26 Ott 2024
TRSTA NE DAMO! (6)
Od leta 1950 dalje je prišlo do vrste diplomatskih pobud za reštev tržaškega vprašanja. Znana pogajanja Bebler – Guidotti, ki so potekala od novembra 1951 do marca 1952 niso bila uspešna. Zataknilo se je spet pri različnem pojmovanju koncepta etnične črte. Nato je Kardelj ponudil t.i. predlog kondominija. STO bi postalo avtonomno telo s skupno jugoslovansko-italijansko upravo, s tem da bi guvernejra za tri leta imenovala Jugoslavija, za tri pa Italija. Tudi ta predlog ni prodrl. Londonska pogajanja leta 1952 so pripeljala do podpisa Londonskega sporazuma na podlagi katerega je vojaški guverner cone A dobil tri svetovalce, ki so zagovarjali interese ZDA, Velike Britanije in Italije. Nekaj sprememb je bilo tudi v civilni administraciji. Zahodne sile so privolile v Londonski sporazum, v upanju, da bi to privedlo do conske razdelitve STO, dejansko pa je spet prišlo do blokade.
26 min
19 Ott 2024
TRSTA NE DAMO! (5)
Zgodovinar Federico Tenca Montini tokrat spregovori o tem, kako resolucija informbiroja in posledična izključitev Jugoslavije iz sovjetske orbite vpliva na razvoj dogodkov. SFRJ se znajde v izredno kritičnem položaju, saj je popolnoma izolirana. V takšni brezupni situaciji ni alternative sodelovanju z državami zahodnega bloka. Zunanja politika zahodnih sil leta 1949 razvije nov pristop k Jugoslaviji, ki se iz predstraže sovjetskega bloka na Jadranu prelevi v branik zahoda. Posledice komunističnega razkola na lokalni ravni, predvsem na tržaškem, so dramatične. V KPSTO pride do razdora med projugoslovani in tistimi, ki so se opredelili za resolucijo Informbiroja. Seveda spremenjeni geopolitični pomen Jugoslavije vpliva tudi na tržaško vprašanje.
28 min
12 Ott 2024
TRSTA NE DAMO! (4)
Zgodovinar Federico Tenca Montini nas v četrti oddaji popelje v obdobje po podpisu mirovne pogodbe v Parizu 10. februarja 1947. Na območju tistega predela cone A Julijske krajine zahodno od nove meje med Italijo in Jugoslavijo, z Gorico, Tržičem in Trbižem, ki so jo Anglo-Američani septembra 1947 vrnili Italiji je prišlo do vala razdejanja in nasilja. Žrtve so bili Slovenci, predvsem tisti, ki so bili politično dejavni in so si prizadevali za priključitev k Jugoslaviji. Govor je tudi o Svobodnem tržaškem ozemju kot neodvisni državi, ki ne more zaživeti zaradi zapletov pri imenovanju guvernerja, o katerem se velesile niso mogle oziroma niso hotele dogovoriti.
26 min
05 Ott 2024
TRSTA NE DAMO! (3)
V tretji oddaji iz niza, ki ga posvečamo tržaškemu vprašanju med letoma 1945 – 1954 se bo zgodovinar Federico Tenca Montini osredotočil na mirovno konferenco, ki je potekala v Luksemburški palači v Parizu od 29. julija do 15. oktobra 1946. Zaradi sporov med zmagovalci mirovna konferenca ni prinesla dokončnih rešitev. Deloma so določili le mejo med Italijo in Jugoslavijo. Ker se niso mogli dogovoriti glede pripadnosti Trsta, so ustanovili Svobodno tržaško ozemlje.
26 min
28 Set 2024
TRSTA NE DAMO! (2)
V drugemu poglavju niza, ki ga posvečamo tržaškemu vprašanju 1945 - 1954, se Federico Tenca Montini loteva obiska komisije izvedencev, v kateri so bili delegati štirih velesil, ki naj bi se na terenu poučili o etnični situaciji in ekonomskih vidikih. Na podlagi teh izsledkov naj bi nato izdelali predlog končne italijansko – jugoslovanske meje.
25 min
21 Set 2024
TRSTA NE DAMO! (1)
V prvi oddaji iz niza Trsta ne damo! zgodovinar Federico Tenca Montini začetek dogajanja postavi tik pred osvoboditvijo Trsta in obravnava t.i. tekmo za Trst. Drugi mejnik je 9. maj, ko je bil med Jugoslavijo in anglo-ameriškimi silami dosežen sporazum o demarkacijski črti, kasneje poimenovani po generalu Fridericku Morganu, kot »Morganova linija«, na koncu pa je govor še o Devinskem sporazumu.
25 min
08 Giu 2024
ALBIN BUBNIČ
V zadnjem POGLEDU SKOZI ČAS pred poletnim premorom redna profesorica na Oddelku za zgodovino Filozofske fakultete v Ljubljani Marta Verginella predstavi vlogo novinarja Primorskega dnevnika Albina Bubniča pri ozaveščanju javnosti o zločinih v Rižarni. Uredništvo Luana Grilanc.
30 min
01 Giu 2024
BOMBA NA SLOVENSKI ŠOLI
Pred 50. leti je pri Sv. Ivanu odjeknila eksplozija. 27. aprila 1974 je ob 21.45 vežo telovadnice takratnega učiteljišča v Ulici Caravaggio raznesla eksplozija peklenskega stroja. Pogled skozi čas in povratek v taktatno dogajanje nam bo tokrat omogočil novinar Primorskega dnevnika Vojmir Tavčar.
37 min
25 Mag 2024
DAN MLADOSTI
25. maja so v nekdanji Socialistični Federativni Republiki Jugoslaviji prirejali Dan mladosti. O tem prazniku in o Josipu Brozu Titu spregovori zgodovinar Jože Pirjevec. Z njim se pogovarja Luana Grilanc.
42 min
18 Mag 2024
25-LETNICA BOMBARDIRANJA BEOGRADA
Spomini in razmišljanja ob 25-letnici bombardiranja Beograda. Gosta v studiu sta vojna dopisnika Matej Šurc in Vanja Vardjan s katerima se pogovarja Fabio Gergolet.
38 min
11 Mag 2024
CENA ZA SVOBODO (14)
V zadnji oddaji iz niza CENA ZA SVOBODO sta v ospredju dve pričevanji; pretresljiva pripoved aktivista Lubomirja Černeta, ki mu je uspelo zbežati iz kletne celice na komandi SS na Trgu Oberdan, v sklepnem delu pa bomo slišali, kaj je v vili Triste na ulici Bellosguardo pretrpela takrat še ne 16-letna Marija Bernobić.
34 min
04 Mag 2024
CENA ZA SVOBODO (13)
V 13. oddaji iz niza CENA ZA SVOBODO pobliže spoznamo, kako je deloval posebni inšpektorat za javno varnost ter njegovega načelnika Giuseppeja Guelija. Zgodovinarka Dunja Nanut bo tudi spregovorila o kruti usodi številnih slovenskih družin v Trstu, po katerih je neusmiljeno udaril policijski aparat.
36 min
27 Apr 2024
CENA ZA SVOBODO (12)
V tokratni oddaji zgodovinarka Dunja Nanut spregovori o metodah, ki se jih je posluževala policija oziroma Posebni inšpektorat zato, da so izsledili in aretirali aktiviste OF. V ospredju je tudi figura Lea Harauerja, vohuna, ki je s svojo dejavnostjo prizadejal več hudih udarcev osvobodilnemu gibanju v Trstu.
35 min
20 Apr 2024
CENA ZA SVOBODO (11)
Agenti posebnega inšpektorata so z veliko vnemo zasledovali aktiviste OF. Aretacije so se kar naprej vrstile. S pomočjo pričevanj, ki sta jih po vojni zapisala Mara Ferjančič in Lev Kovačič nam bo tokrat zgodovinarka Dunja Nanut predstavila ilegalno delovanje in usode aktivistov v Trstu ter kaj se je zgodilo tistim, ki so padli v roke posebnega inšpektorata.
36 min
13 Apr 2024
CENA ZA SVOBODO (10)
V tokratni oddaji bomo skozi pričevanja dveh aktivistk, Valerije Krainer Kocjančič in Francke Fabris spoznali kakšno je bilo življenje v Trstu pod fašizmom in med drugo svetovno vojno. Poleg tega je zgodovinarka Dunja Nanut izbrala tudi nekaj pričevanj slovenskih zapornikov, ki opisujejo nečloveško življenje v italijanskih zaporih.
36 min
06 Apr 2024
CENA ZA SVOBODO (9)
Italijanski fašisti niso prenašali slovenskega petja nikjer, in so ga tudi v cerkvah preganjali. Kljub temu so skoraj povsod nastajale pesmi, izraz tesnobe, pa tudi uporniškega duha. V deveti oddaji iz niza Cena za svobodo zgodovinarka Dunja Nanut spregovori o nastajanju in širjenju uporniških in partizanskih pesmi.
33 min
30 Mar 2024
CENA ZA SVOBODO (8)
Za marsikaterega Primorca je španska državljanska vojna predstavljala priložnost za konkreten boj proti fašizmu. V Španiji so se na strani republike borili prostovoljci 53 držav, med njimi okrog 500 Slovencev, od teh najmanj 80 Primorcev in Istranov. Zgodovinarka Dunja Nanut nam tokrat predstavi življenjske zgodbe treh Primorcev, ki so se borili v Španji. Med njimi naj omenimo Leopolda Caharijo iz Nabrežine, ki je nato šel skozi razne zapore, po kapitulaciji Italije pa se je pridružil Gregorčičevi brigadi.
34 min
23 Mar 2024
CENA ZA SVOBODO (7)
Sedma oddaja iz niza CENA ZA SVOBODO, ki ga pripravlja zgodovinarka Dunja Nanut, bo posvečena primorskim in istrskim duhovnikom katerim gre zasluga, da se je ljubezen za jezik in narodno pripadnost ohranjal v najbolj mračnih časih fašizma. Med njimi izstopa figura Leopolda Jurce, ki je kmalu postal simbol boja slovenskih in hrvaških duhovnikov proti italijanskemu asimilacijskemu pritisku.
32 min
16 Mar 2024
CENA ZA SVOBODO (6)
Pri CK KPS so ustanovili primorsko komisijo, ki jo je vodil Tone Tomšič . Od junija 1941 dalje je začela pošiljati na Primorsko svoje odposlance, največkrat primorske Slovence emigrante. Prvi odposlanci KPS so prišli torej na Primorsko poleti in jeseni 1941 in nekateri so bili tudi kaj kmalu odkriti in aretirani.
33 min
09 Mar 2024
CENA ZA SVOBODO (5)
8. avgusta 1942 so italijanski fašisti požgali Ustje pri Vipavi. Bila je to reakcija na delovanje terencev in partizanskih enot na tem področju, ampak predvsem dokaz, da se morajo Mussolinijev govor 31. julija 1942 v Gorici in njegove grožnje tujerodcem jemati čisto zares. Kljub temu se je za odporništvo odločilo veliko Primorcev. Med njimi je bila tudi 22-letna Stana Malik. Njeno partizansko ime je bilo Milena.
34 min
02 Mar 2024
CENA ZA SVOBODO (4)
Poleg racij, požiganja domačij, izvensodnih eksekucij in internacij, so imela tudi italijanska sodišča in še posebej posebno sodišče za varnost države kar precej dela zaradi partizanske aktivnosti. V kolektivni spomin sta se najbolj vtisnila prvi in drugi tržaški proces, tokrat pa bo zgodovinarka Dunja Nanut spregovorila še o ostalih procesih, ki so privedli do obsodb na visoke zaporne kazni in do eksekucij v zloglasnem Forte Bravetta. Spoznali bomo tudi usode Kristine Maslo, Lojzke Podgornik in Antona Ferjančiča, ki so med prvimi stopili v vrste NOV na Primorskem.
37 min
24 Feb 2024
CENA ZA SVOBODO (3)
Italija je doživljala na novo okupiranih ozemljih Jugoslavije nepričakovano hiter odpor in je nanj reagirala z aretacijami, represalijami nad civilnim prebivalstvom, požiganjem vasi, vojaškimi operacijami proti prvim partizanom in kmalu tudi s streljanjem talcev. V tokratni oddaji bomo iz dokumentov in zapisov razbrali, kako so na t.i. drugorodce gledali fašistični generali, prefekti in inšpektorji in s kakšnimi ukrepi so nameravali ukrotiti upornike.
33 min
17 Feb 2024
CENA ZA SVOBODO (2)
Hitro razsulo jugoslovanske vojske in kapitulacija Jugoslavije so presenetile. Osuplost nad naglim razvojem in malodušje nista zajela čisto vseh. V Vidmarjevi vili se je snoval upor proti okupatorju. Zgodovinarka Dunja Nanut s pomočjo pričevanj in dokumentov nas tokrat popelje v čas, ko so v Ljubljani ustanavljali OF, na Primorskem pa so zaskrblejno sledili dogajanju v Jugoslaviji.
29 min
10 Feb 2024
CENA ZA SVOBODO (1)
Italijanski zapori, v katere so že pred vojno zapirali Primorce, ki so se upirali fašizmu, so se začeli takoj po napadu na Jugoslavijo polniti s Slovenci, Hrvati, Dalmatinci in Črnogorci. Pošiljali so jih v ječe oziroma v koncentracijska taborišča v notranjost Italije. Tako so postopali ne le z vojnimi ujetniki, pač pa tudi s civilnim prebivalstvom. Zgodovinarka Dunja Nanut v prvi oddaji obravnava prav nasilne ukrepe in strahovlado fašističnega režima na novo okupiranih jugoslovanskih ozemljih.
29 min
03 Feb 2024
VOJKO BOBEK
V prejšnjih oddajah smo spoznali tragično usodo Viktorja Bobka, njegove žene Fani Urbančič in svakinje Marije Urbančič skozi korespondenco, ki se je ohranila iz časa, ko sta bila Viktor Bobek in Marija Urbančič v zaporu v pričakovanju drugega tržaškega procesa. Zgodovinarki Dunji Nanut, ki je oddaje pripravila, je pisma zaupal Viktorjev in Fanin sin Vojko Bobek. Niz bomo sklenili s pričevanjem inženirja Vojka Bobka, ki je pristal na povabilo, da z nami deli svoje spomine na starša in teto. Z njim se bo pogovarjala zgodovinarka Dunja Nanut.
37 min
27 Gen 2024
FANI URBANČIČ
Zgodovinarka Dunja Nanut je v prejšnjih dveh oddajah na podlagi korespondence osvetlila življenjski zgodbi Viktorja Bobka in njegove svakinje in sodelavke Marije Urbančič. Tokrat bomo dogajanje izpred 83. let spremljali z vidika Bobkove žene Fani. Fani je bila za moža in sestro Marijo, ko sta bila v zaporu dolgo časa edina vez z zunanjim svetom.
38 min
20 Gen 2024
MARIJA URBANČIČ
Zgodovinarka Dunja Nanut tokrat postavi v ospreje svakinjo in sodelavko Viktorja Bobka Marijo Urbančič. Bila je edina ženska med obtoženci na drugem tržaškem procesu. Obsojena je bila na 8 let zapora.
40 min
13 Gen 2024
VIKTOR BOBEK
Oddaja, ki jo posvečamo Viktorju Bobku je del krajšega niza, ki smo ga prvič predvajali decembra 2016 ob 75-letnici drugega tržaškega procesa. Zgodovinarka Dunja Nanut je v treh oddajah osvetlila osebnosti Viktorja Bobka, njegove žene Fani Urbančič ter svakinje Marije Urbančič, edine ženske, ki so ji sodili na drugem tržaškem procesu. Pri rekonstrukciji takratnih dogodkov in za oris vseh treh osebnosti se je Dunja Nanut oprla na arhivske vire, predvsem pa na bogato korespondenco, ki jo skrbno hrani Vojko Bobek, Viktorjev in Fanin sin.
35 min
07 Gen 2024
RAFKO DOLHAR (8)
V zadnji oddaji dr. Rafko Dolhar spregovori o ustanovotvi in delovanju Slovenskega zdravniškega društva v Trstu, ki mu je dolgo predsedoval, o pisateljevanju in o svoji politični karieri.
40 min
30 Dic 2023
RAFKO DOLHAR (7)
30 min
23 Dic 2023
RAFKO DOLHAR (6)
Če so bile doslej v ospredju mladostni spomini, poklicne izkušnje, potovanja in planinski podvigi dr. Rafka Dolharja, bomo s tokratno oddajo odprli poglavje političnega udejstvovanja. Leta 1966 je bil dr. Dolhar izvoljen v tržaški občinski svet in tam zastopal stranko Slovenska skupnost do leta 1976.
32 min
16 Dic 2023
RAFKO DOLHAR (5)
V družbi dr. Rafka Dolharja se bomo spet podali v 60. in 70. leta prejšnjega stoletja. Po končani medicinski fakulteti v Padovi leta 1963, se je zaposlil v nabrežinskem sanatoriju in ob tem opravil specializacijo iz športne medicine in medicine dela. Čeprav je bil vsestransko zaposlen z delom, družino in družbenopolitičnim delovanjem, ga je strast po planinarjenju odvedla vse do Himalaje.
31 min
09 Dic 2023
RAFKO DOLHAR (4)
Tokrat nam bo dr. Rafko Dolhar pripovedoval, kako se je odločil za študij medicine v Padovi in za poklic zdravnika, pa tudi kako ga je pustolovska žilica pripeljala vse do Nordkapa.
33 min
02 Dic 2023
RAFKO DOLHAR (3)
V tretjem poglavju življenjske zgodbe zdravnika, politika, pisatelja in planinca dr. Rafka Dolharja so tokrat v ospredju opcije iz leta 1939, ki so globoko zarezale v tkivo Kanalske doline.
29 min
25 Nov 2023
RAFKO DOLHAR (2)
V drugem srečanju z urednico Luano Grilanc bo dr. Rafko Dolhar obujal spomine na dogajanje v Kanalski dolini med drugo svetovno vojno in takoj po njej, ko je kot 12-letni deček opazoval prihode in odhode različnih vojsk. Po osvoboditvi, so se začeli skozi Trbiž vračati iz nemških koncentracijskih taborišč tudi slovenski interniranci, za katere je njegov oče dr. Alojzij Dolhar v svoji ambulanti organiziral zdravniške preglede.
32 min
18 Nov 2023
RAFKO DOLHAR (1)
V prvem poglavju radijskega portreta, ki ga ob visokem življenjskem jubileju posvečamo dr. Rafku Dolharju, bo v ospredju njegova izvorna družina, predvsem oče Alojzij, ki je leta 1928 zapustil rodni Trst in nastopil službo splošnega zdravnika na Trbižu. Tam se je leta 1931 poročil z dekletom iz pomembne žabniške družine Ido Ehrlich. Več o zgodbi družine Dolhar v Kanalski dolini pa kot rečeno v soboto ob 11.15.
33 min
11 Nov 2023
FAŠISTIČNI ZAKONI (6)
V zadnjem srečanju posvečenim fašističnim zakonom dr. Peter Močnik obravnava t.i. leggi fascistissime. Z izrednimi fašističnimi zakoni in ustanovitvijo Posebnega sodišča za zaščito države je fašistični režim obračunal z opozicijo. Parlamentarno državo je nadomestila Ducejeva diktatura. Zvrstilo se je 978 procesov. Posebno sodišče je izreklo 47 smrtnih kazni, od teh 36 Slovencem in Hrvatom in 26 je bilo izvršenih.
35 min
04 Nov 2023
FAŠISTIČNI ZAKONI (5)
29 min
28 Ott 2023
FAŠISTIČNI ZAKONI (4)
V četrti oddaji iz niza v katerem odvetnik Peter Močnik obravnava fašistične zakone, bodo v ospredju ukrepi in zakoni v zvezi z uporabo slovenščine v javni upravi ter zakoni na podlagi katerih so lahko izvajali načrtno poitaljančevanje toponimov ter imen in priimkov.
36 min
21 Ott 2023
FAŠISTIČNI ZAKONI (3)
V tretji oddaji niza posvečenega fašističnim zakonom bo dr. Peter Močnik obravnaval Gentilejevo reformo, ki je bila uzakonjena leta 1923.
31 min
14 Ott 2023
FAŠISTIČNI ZAKONI (2)
V drugi oddaji iz niza, ki ga posvečamo fašističnim zakonom bo odvetnik dr. Peter Močnik obravnaval zaprtje Jadranske banke ter Tržaške hranilnice in posojilnice. S Tržaško hranilnico in posojilnico pa je seveda povezana tudi zgodba Narodnega doma.
34 min
03 Ott 2023
FAŠISTIČNI ZAKONI (1)
V novem nizu srečanj odvetnik dr. Peter Močnik obravnava fašistične zakone, ki so omogočili načrtno potujčevanje slovenske narodne skupnosti na Primorskem. Prva oddaja je posvečena zakonom in ukrepom, ki so na gospodarskem področju povzročili pravo razdejanje.
30 min
30 Set 2023
Cenzura
Z dr. Marijanom Dovićem, avtorjem razstave Slovenci in cesarska cenzura od Jožefa II. do prve svetovne vojne, se Luana Grilanc pogovarja o cenzuri v preteklosti in v digitalni dobi.
29 min
30 Ago 2023
SANJE O SVOBODI
Prva oddaja Pogleda skozi čas v novi sezoni je posvečena knjigi Sanje o svobodi - Pesmi Iga Grudna iz taborišča v Visku leta 1943, ki sta jo uredila zgodovinarja Ivan Vogrič in Ferruccio Tassin. Oddajo vodi Luana Grilanc.
44 min
07 Giu 2023
Geoglifi Tito
Intervju z umetnico Helene Thümmel o napisih Tito v Sloveniji in bivši Jugoslaviji.